Pryszcze na twarzy – zmora każdego nastolatka

Pojawiające się pryszcze na twarzy są z reguły objawem choroby skórnej, zwanej trądzikiem. Jest to wykwit skórny odznaczający się stosunkowo twardą wyniosłością na powierzchnią skóry, a także miejscowym stanem zapalnym oraz przekrwieniem i bolesnością przy ucisku. Zazwyczaj są to niewielkich rozmiarów zmiany, osiągające wymiary około 3-8 mm średnicy. Charakteryzują się tendencją do przekształceń.

Jak powstają zmiany skórne?

Bezpośrednią przyczyną powstawania pryszczy są bakterie. Uwalniają one enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząsteczki. Kwasy te odpowiedzialne są za powstawanie stanów zapalnych. Wskutek ich działania zwiększa się liczba zakażonych komórek oraz ilość wydzieliny, która wypełnia woreczek. Przyczynia się to z kolei do zmniejszenia miejsca we wnętrzu, w wyniku czego nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W efekcie naporu dochodzi do pęknięcia i wydostania się na zewnętrz zawartości. Przyczynia się to do wywołania stanu zapalnego i powstania krost.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Istotne znaczenie w pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania pryszczy jest zastosowanie odpowiednich preparatów. Kosmetyki dla nastolatków dostosowane są nie tylko pod kątem problemu z wypryskami, ale również do unikalnych potrzeb skóry w tak młodym wieku. Nastawione są w bardzo dużej mierze na działanie nawilżające. W ten sposób zapewniają odpowiedni balans korygujący po zastosowaniu specjalistycznych środków na przebarwienia, rozszerzone pory, niedoskonałości cery. Kosmetyki mają za zadanie wyrównywać koloryt skóry i czynić ją gładszą