Sposoby na trądzik

Pryszcze na twarzy oraz ciele powodują dyskomfort, a także przyczyniają się do obniżenia poczucia wartości, do ograniczenia kontaktów towarzyskich, itp. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu oraz pielęgnacji można przyczynić się do zmniejszenia nasilenia objawów lub całkowitego ustąpienia choroby.

Jak pozbyć się trądziku?

Leczenie tej choroby skórnej wymaga czasu i cierpliwości. Stosuje różne metody terapii w zależności od rodzaju trądziku. Przy łagodnym przebiegu wystarczy zastosowanie właściwych kosmetyków do codziennej pielęgnacji oraz miejscowych preparatów, zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, kwas azelianowy. W kuracji zmian o nasilonym charakterze można stosować preparaty o ogólnym działaniu, zawierające substancje przeciwłojotokowe, kreatolityczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne.

Jak minimalizować objawy?

W walce z niedoskonałościami cery pomocne jest unikanie czynników zaostrzających obraz kliniczny choroby. Przy nakładaniu makijażu należy stosować preparaty przeznaczone do cery z niedoskonałościami, niepowodujące zatykania porów i pozwalające na swobodne oddychanie skórze. Warto także unikać nadmiernego dotykania twarzy dłońmi, gdyż przenoszone są na nich bakterie, mogące wywołać infekcje w strefach newralgicznych na skórze. Skutecznym sposobem na trądzik jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację cery, skupiającą się przede wszystkim na oczyszczaniu jej z nadmiaru serum. Należy stosować odpowiednie preparaty dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Nie powinno się także nadmiernie z nich korzystać, gdyż osłabia to naturalną barierę ochronną skóry.