Trądzik pospolity a trądzik młodzieńczy

Pojawiające się pryszcze na twarzy mogą być symptomem choroby skórnej, określanej mianem trądziku. Istnieje jednak kilka różnych odmian tego schorzenia, z czego do najpopularniejszych należą trądzik pospolity oraz młodzieńczy.

Rodzaje schorzenia

Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących chorób skóry. Pojawia się najczęściej w okresie pokwitania. Wówczas u zdecydowanej większości nastolatków występują na ciele lub/i twarzy mniej lub bardziej nasilone zmiany skórne. Z reguły w dorosłym życiu ustępują. Jego przyczyną jest nadczynności gruczołów łojowych.

Trądzik młodzieńczy jest najczęściej występującą odmianą trądziku pospolitego. Odznacza się występowaniem słabo nasilonych zmian, wśród których przeważają zaskórniki oraz wykwity grudkowe. Z reguły pojawiają się na twarzy oraz plecach. Okresem największego nasilenia obrazu klinicznego jest czas pokwitania. Po tym czasie zazwyczaj ustępuje samoistnie.

Obok tej najpopularniejszej odmiany wyróżnia się także trądzik:

  • krostkowy
  • ropowiczy
  • skupiony
  • bliznowcowi
  • wywołany

Jak uchronić się przed zakażeniami i pogłębieniem zmian skórnych?

Istotne znaczenie ma odpowiednio dostosowane leczenie oraz kosmetyki na trądzik. Przy zastosowaniu się do zaleceń specjalistów oraz rzetelnej realizacji planu leczenia możliwe jest całkowite zwalczenie choroby. Zbyt późna interwencja może przyczynić się do powstawania plam, blizn oraz nierówności skóry. Częstym powodem powstawania zakażenia jest wyciskanie zaskórników. Może prowadzić do zainfekowania tych miejsc. Trwałe zmiany mogą być spowodowane również nieprawidłową higieną miejsc zainfekowanych.